Online

04.01.2017

Дідух

Різдвяний дух вже на порозі. Українські родини готуються до першого і найбільшого свята  року. За звичаєм, Коляда розпочинається із Дідуха. Та чи знаємо ми, що насправді символізує цей сакральний атрибут та як правильного його плести. Разом з рівненськими дослідниками ми погостювали у заслуженої майстрині із соломплетіння на Волині. Катерина Ярова поділиться враженнями.

За давнім звичаєм православні українці до Колядних свят плетуть дідуха. То не просто гарна прикраса в обійсті, це  важливий сакральний оберіг. Раніше господарі ніколи не купували з чужих рук головний символ Різдва: дідуха плели самостійно, здебільшого із житнього колосся.

Яким має бути справжній автентичний дідух? Рівненські дослідники в пошуках коріння традицій у непримітному селі на Волині відшукали заслужену майстриню  України із соломоплетіння. Марія Кравчук більше 30 років займається цим ремеслом, і переконана – працювати з житнім колоссям здатні не усі, адже тут важлива внутрішня любов, тепло, і звісно, вправність рук.

Ми проїхали більше 100 кілометрів, у селище Купів,  щоб зрозуміти  справу Марії Кравчук по-живому. Заздалегідь, жінка з родиною засіває своє жито, пшеницю та інші зернові. У період квітування майстриня збирає перший матеріал. Рівненським гостям  люб’язно організували майстер-клас з плетіння дідуха. За основу беремо сонячні житні колоски – і до справи.

Марія Кравчук, заслужена майстриня України:

– Коли я складаю, щось можна думати, щось можна уявляти. Майже дві години і дідух сплетений. Над ним працювали  п’ятеро, окрім цього, учні Марії Кравчук із сільської школи долучилися до спільного творіння. Тому процес значно пришвидшився. При бажанні можна декорувати польовими квітами.

– Такі дідухи можна поставити на різдво на стіл, може бути букетом в хаті з квітами. Можуть стояти увесь рік. Ось такі квіти: льон, який цвіте, льон, який перецвів, польовий мак… Діти, які займається у студії “Житечко”, напередодні Різдва, у майстерню свого вчителя не просто йдуть, а поспішають. Тут роботи непочатий край.

Христина:

– Навіть те, як ми кажемо, хто на небі, то в цей вечір з нами. Ми ставимо дідух на святу вечерю за традиціями, маємо силу.

Саша:

– Я сюди прийшов побачити. Спробував раз – і почав плести. Можна плести і продавати, замість роботи. Завжди очеретинки та косички, а цього року – ляльки-янголи, переважно – експонати.

Марія:

– За віруванням, тримає щастя в хаті, не випускає. Гості волинської  майстрині перейняли частину її досвіду. Жінки плели дідуха вперше в своєму житті. Відтепер давні традиції відродяться і в їхніх оселях.

Мирослава:

– Коли зібрати до купи того дідуха, його ніяка сила вже не зламає. Народ, який зберіг цю традицію і віру, що дідух зберігає дух, народ цей незламний.

Тетяна:

– Доторкнулись до чогось сакрального і народного, близького і глибокого. Я вдячна всім тим, хто організував це. Отриманий практикум від заслуженої майстрині України та готові дідухи ми повезли до Рівного. Ініціатори візиту – Українське товариство  з охорони пам’яток історії та культури  та об’єднання “Родовід”. Дослідники активно  працюють над відродженням втрачених знань про світогляд наших предків. І це величне диво. Різдвяний дідух – родженний  на зорі слов’янства.

Сергій Лейчук, голова  правління Українського товариства охорони пам’яток історії та культури:

– Сьогодні багато традицій ми не просто втратили, багато із них треба відновлювати, реконструйовувати по деталях, що й було зроблено на Волині. Активно стиралося все те, що звалося «православя», то казали, що це язичництво, то казали, що це не наше. Але ми в своїй основі маємо те, що виправити неможливо. Дідух – то Діда дух, а Дідом наші предки називали Отся Господа. В народі казали: “Дідух в хату – нечисть з хати”. Окрім цього, варто знати, що дідух – уособлює  Світовид, він символізує Божу ієрархію.  Колядний настрій вже чується в повітрі, а разом з ним й відлуння предків. Сакральний символ із золотавого колосся – дідівський дух, за віруваннями принесе радість, злагоду й добробут. Ставили його на найпочеснішому місці – під образами, на вишитому рушникові чи білій скатертині.

Джерело: http://sfera-tv.com.ua/index.php?m=news&d=view&nid=63981