Online

07.03.2020

Досліджуємо історико-культурну спадщину ПОГОРИНИ

В рамках проекту ПОГОРИНА набуває особливої ваги широке вивчення та популяризація культурної спадщини Волинського регіону, його давньої православної традиції, забутої історії краю.

Тому організатори ПОГОРИНИ зголосились на організацію низки круглих столів, де мають бути обговорені питання історико-культурного процесу в регіоні.

16 лютого 2020 року, в рамках ПОГОРИНИ, Українське товариство охорони пам’яток історії та культури в Рівненській області організувало і провело перший тематичний (історико-культурний) круглий стіл на тему – «Культурна спадщина Погориння», на який були запрошені бажаючі розповісти про свої  здобутки у цій царині.

У заході взяли участь як запрошені виступаючі, так і члени самого Товариства.

В ході круглого столу було представлено та обговорено ряд тем серед яких першою прозвучала тема – «Дідух в Рівному – відродження сакрального колядного символу України».

Її підняв Валентин Дем’янов – дослідник минульщини, архітектор, представник Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Рівненської області.

Він розповів про етапи створення величного Дідуха, який стояв на майдані Незалежності у Рівному, у січні 2020 року, про дослідницьку роботу з вивчення символіки православного оберегу.

Було розказано і про дарування Дідуха музею Івана Гончара у місті Києві, де той стане основою нової цікавої експозиції.

Наступною була обговорена тема «Дослідження українських традицій соломоплетіння на Волині».

Її підняла  Тетяна Торош – представниця творчої майстерні Товариства «Берегиня».

Тетяна звернула увагу на те, що перші уроки соломоплетіння членам «Берегині» надала хранителька давньої традиції, майстриня з Турійщини (с. Туличів та Купичів, Волинська область) Марія Василівна Кравчук. Саме за ці уроки усі члени «Берегині» їй надзвичайно вдячні!

В ході обговорення був проведений майстер-клас з виготовлення сакрального православного символу – солом’яного жайвора.

Третьою темою круглого столу стала тема «Музичний фольклор Погориння»

Тему представив  Богдан Столярчук  –  фольклорист, професор кафедри музичного фольклору Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету. Представник асоціації діячів фольклору.

Пан Богдан наочно продемонстрував як рівненські ентузіасти намагаються зібрати, систематизувати, видати багатий пісенний та музичний доробок українського Полісся та історичної Волині.

Він представив присутнім власний доробок так і друковані роботи небайдужих дослідників з нашого регіону.

Наступною була обговорена тема «Старосвітська (народна, козацька) бандура – як феномен української культурної спадщини».

Тему висвітлив Назар Волощук – член Національної спілки кобзарів України, член Національної Всеукраїнської музичної спілки.

Пан Назар докладно розповів про особливості різних типів бандур, їх історичне походження та використання.

Учасникам круглого столу було продемонстроване гру на старосвітській бандурі та виконано ряд козацьких та інших пісень для цього інструменту.

Було виконано і ряд авторських пісень на унікальному інструменті.

Цікавим досвідом етнографічної та дослідницької роботи поділився і Державний історико-культурний заповідник м. Дубно.

Перед учасниками круглого столу виступила представниця заповідника, працівниця відділу науково-освітньої роботи Леся Поперецька, яка представила відеоматеріали про етнографічні фестивалі та заходи заповідника.

Із заключним словом на круглому столі виступив дослідник минульщини, представник Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Рівненської області Петро Опанасюк.

Пан Петро зауважив, що Погорина, територія якої простягнулась від Новоградека (Новоград-Волинського) на сході, до села Рожище (біля Луцька ) на заході, від Степані, що на півночі, до Вишнівця на півдні  – це край Рахманських традицій, край давніх унікальних православних знань, знань про світобудову та духовність українців.

Він подякував усім учасникам за участь у заході і висловив надію, що перший круглий стіл лишень заспів до широкої та плідної роботи в напрямку історико-культурних досліджень у майбутньому.

На цьому перший круглий стіл у рамках проекту ПОГОРИНА завершив свою роботу.

Під час роботи круглого столу було розгорнуто виставку сакральних православних оберегів із соломи: Дідуха, жайворів, янголів, коло життя з хрестом та інших.

Учасники круглого столу домовились продовжити обговорення теми історико-культурної спадщини Погорини в подальших круглих столах, на які намагатимуться запросити ширше коло учасників.

 

+   +   +

 Українське товариство охорони пам’яток історії та культури в Рівненській області