Online

27.08.2019

До річниці м. Рівне – історія одного знаку

В’їзний знак у м. Рівне з боку м. Луцька

У кінці 90-х років минулого століття, на початках нового тисячоліття, усі напрямки в’їздів у місто Рівне вже мали невеликі символічні в’їзні знаки, які на той час спроектував головний художник міста, архітектор Леонід Закревський.

Переважно це були стели-площини з каменю, які імітували герб міста у вигляді однієї повної та двох напів-арок. На знакові кріпилась назва міста – Рівне. Це була площинне відтворення герба нашого міста.

Проте подібного знаку не було на північно-західному в’їзді – з боку міста Луцька.

Складністю було те, що знак мав стояти на витягнутому кільці, до якого примикали три вулиці та дорога з Луцька, і він мав повноцінно проглядатись з усіх напрямків. Але назва міста мала бути повернута саме на північний захід.

Тогочасний мер міста, Віктор Чайка поставив органам архітектури, а їх очолював Микола Пасічник, завдання – швидко вирішити питання в’їзного знаку на луцькому кільці. На це були певні причини, про які не варто згадувати.

У 2000-2001 році, після виготовлення певної кількості ескізних пропозицій, схвалення міської влади набула ідея архітектора Валентина Дем’янова – побудувати велику об’ємну модель яка нагадуватиме герб міста, при цьому злегка змінивши пропорції і надавши певного змісту (об’ємного рішення) напів-аркам герба.

Для повноцінного огляду знаку автором проекту було визначено параметри знаку – це умовний куб орієнтовними габаритами 10х10х10 метрів, який мав стояти на осях перетину усіх головних вулиць та доріг транспортної розв’язки.

Проектну документацію виконала фірма ТВФ «Архсервіс» під керівництвом автора проекту Валентина Дем’янова. Знак постав на пальовому фундаменті, як бетонна споруда складної геометрії, обкладена базальтовою плиткою (імітація кладки).

Родзинкою проекту стали арки двоякої кривизни та контрастне оформлення у чорно-жовтих кольорах.

В’їзний знак було збудовано та опоряджено в тому ж 2001 році.

Авторський колектив, хоч і не вповні був задоволений будівництвом об’єкта (його платформу посадили на 60-70 сантиметрів  нижче проектної, що зменшило видимість нижньої частини знаку, а об’ємну кладку арок, імітували не бетоном, а накладним пінополістиролом) усе ж з розумів, що даний знак на десятки років вперед стане візитівкою міста, реальним втіленням герба міста в бетоні.

У наступному 2002 році проект в’їздного знаку ТВФ «Архсервіс», як один з найкращих реалізованих об’єктів в Україні, був нагороджений дипломом Державного Комітету з Будівництва та архітектури України, а її керівник та автор – грамотою.

Знак настільки сподобався рівнянам, що майже одразу ж його фото заполонили сторінки різних друкованих та інтернет видань. Він став місцем кіно та фото зйомок, заставкою для журналів та телеканалів. Знак потрапив на значки та різні ужиткові предмети.

До того ж керамічну модель знаку, за замовленням керівництва міста, було перетворено на головну нагороду у започаткованому рейтингу популярності – «Гордість міста».

Одну з перших таких нагород отримав і автор проекту в’їзного знаку з боку м. Луцька – Валентин Дем’янов.

Рівнян і нині тішить те, що в’їзний знак є символічним місцем, місцем туристичним, місцем яке символізує історію міста.

Єдине, на що звертає увагу автор, пан Валентин: первісний вигляд знаку спотворює велика кількість висаджених, без відома автора, кущів, які повністю закрили нижню платформу знаку, обрізавши вигляд знаку, змінивши його пропорції.

Якщо поглянути на початкові фотографії споруди, які готували до київського конкурсу, то таких кущів там не було. По проекту навколо знаку мав бути невисокий стрижений газон, і лишень значно попереду, в бік Луцька – невисокі квітники.

Тому пан Валентин звертається до влади міста, комунальних служб – забрати нагромадження кущів, які спотворюють знак, відкрити для огляду нижню частину знаку, платформу облицьовану базальтом, як це було у проекті знаку.

До того ж за два десятки років вимагають ремонту пінопластові арки, які, усе ж, варто замінити на більш довговічні, з накладного армованого бетону.

Тоді символ міста служитиме ще сотні років не одному поколінню рівнян!

Джерело https://www.0362.ua/news/2492952/do-ricnici-rivnogo-istoria-odnogo-znaku-foto

ТВФ «Архсервіс» – https://arhservis.ucoz.com

E-mailarhservisTVF@ukr.net

м. Рівне, 26-48-84